Wady instalacji LPG w autach – o czym trzeba wiedzieć?

0
124
Wady instalacji LPG w autach – o czym trzeba wiedzieć?

Wbrew temu co można przeczytać na stronach internetowych, forach czy usłyszeć można w zakładach mechanicznych samochodowe instalacje CNG i LPG to nie tylko same zalety, ale także kilka wad. Zanim zamontujemy instalację gazową warto przeczytać wszystkie za i przeciw, żeby nasz wybór był w pełni świadomy i żebyśmy za jakiś czas nie żałowali podjętej decyzji i co ważniejsze, wydanych sporych pieniędzy na założenie całej instalacji.

Wadą instalacji gazowych jest to,że w miesiącach zimowych nie wskazany jest rozruch silnika na gazie – trzeba przełączyć go na benzynę (samochód powinien zawsze mieć zatankowane trochę paliwa innego niż gaz), a dopiero kiedy silnik nabierze temperatury można przełączyć go na gaz. Trzeba o tym pamiętać i jest to pewien problem.

Kolejną wadą jest zmniejszenie komfortu użytkowania samochodu. Niektóre modele instalacji butle mają zamontowaną w bagażniku, niektóre w miejscu koła zapasowego. Niezależnie od miejsca umieszczenia jej zabiera ona przestrzeń i ogranicza ładowność samochodu.

Starsze generacje instalacji gazowych, których ciągle jest w Polsce najwięcej powodują spadek mocy silnika, na tyle odczuwalny, że zmniejsza się komfort użytkowania samochodu. Niektóre pomiary wykazują, że moc spada o ok. 30% mocy wyjściowej.

Dla samochodów z instalacją gazową większe są także opłaty za coroczne,obowiązkowe przeglądy okresowe. Większy koszt to ok. 70 złotych więcej niż przy samochodzie na zwykle paliwo.

Instalację gazową trzeba przeglądać i przedłużać jej homologację raz na kilka lat. Długość tego okresu zależy od producenta i roku produkcji instalacji.

Zwiększona ilość pary wodnej powstającej podczas spalania gazu powoduje szybszą korozję układu wydechowego, a co za tym idzie częstsze remontowanie go.

Samochód napędzany gazem spala go także w litrach więcej niż innego paliwa, co przestaje być tak dużą oszczędnością, tym bardziej, że w ostatnim czasie ceny gazu mocno poszły do góry.

Wadą jest także konieczność regulowania instalacji, bo kiedy tego nie będziemy robili spalanie gazu będzie bardzo duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here